روش نوین تخریب (Tecorep)

روش نوین تخریب (Tecorep)

شرکت ژاپنی تیسی روش جدیدی برای تخریب یک هتل ۴۰ طبقه به ارتفاع ۱۴۰ متر واقع در نزدیکی آکاساکا بکار برده است.

یکی از روشهای تحریب ساختمان های بلند مرتبه استفاده از مواد منفجره است که این روش در کنار سرعت بالا دارای معایبی است. آلودگی محیطی و ایجاد گرد و غبار ، آلودگی صوتی و همچنین آسیب‌های احتمالی به ساختمان‌های کناری از معایب این روش در مناطق پر تراکم است.
شرکت ژاپنی تیسی روش جدیدی برای تخریب یک هتل ۴۰ طبقه به ارتفاع ۱۴۰ متر واقع در نزدیکی آکاساکا بکار برده است. اسکلت این ساختمان بتنی که با فولاد تقویت شده است. این هتل در سال ۱۹۸۳ افتتاح شد و در ماه مارس سال ۲۰۱۱ بلا استفاده گردید.
سیستم تخریب که به تازگی معرفی شده، به نام Taisei Ecological Reproduction System (Tecorep System) معروف گردیده است.


روش کار بدین صورت است که ابتدا یک قاب فولادی در بالاترین قسمت ساختمان قرار میگیرد. در این سیستم سقف طبقه برداشته نمیشود و از پخش گرد و غبار جلوگیری میکند. قاب فولادی نیز از اطراف محدوده تخریب را کاملا پوشش میدهد. سقف توسط ۱۵ جک به ارتقاع ۲۰ متر که بر روی تیرهای ۲ طبقه پایین تر قرار میگیرد، نگه داشته میشود. تمام ستونها و تیرهای و المان های دو طبقه زیر سقف تخریب میگردد و سپس سقف توسط جکها پایین آورده میشود. بصورتی که از بیرون هیچ نشانی از تخریب مشاهده نخواهد شد و تنها مشاهده میشود که ساختمان در حال کوتاه شدن است.

مراحل اجرای تخریب

در هنگام انتقال مواد از بالا به پایین، از این انرژی پتانسیل برق تولید میگردد و در باطری ذخیره میگردد. کاهش ارتقاغ ۱۰۰ متری ۵ تن نخاله حدودا ۱۰۰ کیلووات انرژی در ساعت تولید میکند که برای روشنایی سایت استفاده میکردد. در روش های معمول گرد و غبار در شعاع ۲۰۰-۳۰۰ متری پراکنده میشود که در این روش آلودگی محیط تا ۹۰ درصد کاهش می یابد. همچنین به دلیل تخریب در محیط بسته در مقایسه با روش های عادی ۱۷ تا ۲۳ دسی بل کاهش سرصدا خواهیم داشت.

توجه: استفاده از این مطلب با ذکر منبع www.fazlollahi.com مجاز میباشد.